Podyplomowe Studia Rachunkowość i Finanse Przedsiębiorstwa
Podyplomowe Studia Rachunkowość i Finanse Przedsiębiorstwa mają na celu przekazanie aktualnej wiedzy z rachunkowości i finansów przedsiębiorstwa oraz nabycie praktycznych umiejętności prowadzenia ksiąg rachunkowych i sporządzania sprawozdań finansowych.
Aktualna wiedza – oparta na najnowszych przepisach i wytycznych
Praktyczne kompetencje – związane z rachunkowością i finansami podmiotu
Renomowana kadra – pracownicy naukowi oraz doświadczeni praktycy
Dlaczego warto?
- Zdobywana wiedza znajduje bezpośrednie praktyczne zastosowanie i pozwala rozwinąć się w dotychczasowej pracy, przekwalifikować się lub rozpocząć pracę po raz pierwszy.
- Wiedza z zakresu szeroko pojętej rachunkowości i dyscyplin z nią związanych niezbędna jest przede wszystkim księgowym czy szerzej pracownikom działów finansowo-księgowych, ale także analitykom finansowym, podatkowcom czy informatykom.
- Wiedza ta będzie niezbędna w jednostkach, dla których przepisem rachunkowości jest krajowe prawo bilansowe, a także w jednostkach, które są obowiązane stosować wzorce zawarte w Międzynarodowych Standardach Rachunkowości.
- Po zrealizowaniu programu możliwe będzie m.in. przeprowadzenie analizy finansowej jednostki, prowadzenie ksiąg rachunkowych, sporządzenie sprawozdania finansowego czy zaproponowanie w jednostce rozwiązania z obszaru optymalizacji podatkowej.
Czy dla mnie?
Podyplomowe Studia Rachunkowość i Finanse Przedsiębiorstwa adresowane są do:
- pracowników służb finansowo-księgowych,
- pracowników biur rachunkowych,
- kadry kierowniczej,
- wszystkich innych osób, które chcą w przyszłości zajmować się rachunkowością i sprawozdawczością finansową.
Program
- Podstawy rachunkowości – 12 godz.
- Rachunkowość finansowa – 71 godz.
- Sprawozdawczość finansowa – 18 godz.
- Rachunkowość podatkowa – 8 godz.
- Wybrane zagadnienia z niektórych dziedzin prawa – 25 godz.
- Analiza finansowa – 8 godz.
- Rachunek kosztów i rachunkowość zarządcza – 16 godz.
- Zobowiązania podatkowe, opłaty i zobowiązania o charakterze podatkowym – 38 godz.
- Efektywność w finansach i rachunkowości – 4 godz.
- Finanse i zarządzanie finansami – 14 godz.
- Ubezpieczenia społeczne – 4 godz.
Program jest w trakcie modyfikacji.
Kierownik studiów
Adiunkt w Zakładzie Podatków Instytutu Finansów SGH, wykładowca akademicki. Prowadzi zajęcia na różnych rodzajach studiów i kursów (Zaawansowana rachunkowość finansowa, Międzynarodowe standardy sprawozdawczości finansowej, Rachunkowość podatkowa, Sprawozdawczość finansowa, Podstawy rachunkowości, Rachunkowość finansowa).
Autorka i współautorka artykułów z zakresu rachunkowości i sprawozdawczości finansowej oraz książek, m.in.: „Sprawozdawczość finansowa według krajowych i międzynarodowych standardów” (współautor I. Olchowicz), wyd. 3, Difin 2015, „Rachunkowość finansowa w przykładach według ustawy o rachunkowości i MSR” (współautor I. Olchowicz), wyd. 2, Difin 2008, „Analiza finansowa przedsiębiorstwa” (współautorzy G. Gołębiowski, A. Grycuk, P. Wiśniewski), wyd. 2.Difin 2016, „Ustawa o rachunkowości z komentarzem do zmian” (współautorzy I. Olchowicz, W. Wojas, E. Sobińska, K. Kędziora, J. B. Zakrzewska, G. Takáts ), wyd. Infor 2016.
Wykładowcy
Doktor nauk prawnych, adiunkt w Katedrze Prawa Finansowego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, wykładowca akademicki na kierunku prawo oraz prawo finansowe i skarbowość, a także na studiach podyplomowych. Obecnie również dyrektor Departamentu Analiz Podatkowych w Ministerstwie Finansów.
Wieloletni pracownik Katedry Rachunkowości w SGH. Aktualnie kierownik 44. edycji Studiów Podyplomowych Rachunkowość i Finanse Przedsiębiorstwa. Były kierownik Katedry Finansów Przedsiębiorstwa w SGH, były kierownik Zakładu Podatki w Instytucie Finansów w SGH, były członek Komisji Egzaminacyjnej dla Biegłych Rewidentów.
Autorka i współautorka wielu publikacji z zakresu rachunkowości m.in.: Podstawy rachunkowości, Rachunkowość finansowa w przykładach według krajowych i międzynarodowych standardów rachunkowości, Sprawozdawczość finansowa według krajowych i międzynarodowych standardów rachunkowości, Rachunkowość podatkowa, VAT w działalności gospodarczej.
W 2000 r. uzyskał w Kolegium Zarządzania i Finansów SGH stopień doktora nauk ekonomicznych, a w 2012 r. stopień doktora habilitowanego w dyscyplinie finanse na podstawie dorobku naukowego oraz rozprawy pt. „Znaczenie polityki finansowej i czynników społeczno-kulturowych dla rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw”. W latach 1994–2012 pracował w Katedrze Finansów Przedsiębiorstwa Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. W tym okresie pracował również w różnych przedsiębiorstwach i jednostkach sektora finansów publicznych, w tym np. Johnson&Johnson Poland czy w Ministerstwie Finansów.
Pracuje w Instytucie Finansów Korporacji i Inwestycji w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Posiada wieloletnie doświadczenie nabyte w instytucjach finansowych i przedsiębiorstwach. Autor licznych publikacji naukowych, w tym podręczników i monografii z tematyki finansów i bankowości.
Partner zarządzający, założyciel PKF Consult Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością Sp. k.; biegły rewident nr 1326; członek Komisji Nadzoru Audytowego w latach 2009-2016; członek Komisji ds. Etyki przy Krajowej Radzie Biegłych Rewidentów; członek Rady Fundatorów Fundacji Polskiego Instytutu Dyrektorów; biegły rewident z 30-letnim stażem. Jest partnerem zarządzającym firmy audytorskiej PKF Consult, działającej na polskim rynku od 28 lat, która realizuje usługi w obszarach: audyt finansowy, doradztwo podatkowe, konsulting gospodarczy, outsourcing rachunkowości, szkolenia.
Absolwentka Wydziału Prawa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Wydziału Nauk Ekonomicznych na Politechnice Koszalińskiej. Ukończyła Podyplomowe Studia Podatkowe oraz Podyplomowe Studia Międzynarodowych Strategii Podatkowych w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Doktorantka Wydziału Prawa i Administracji UW, gdzie przygotowuje pracę doktorską poświęconą koncepcji oraz ewolucji pojęcia dochodu w ustawach podatkowych.
Adiunkt w Katedrze Rachunkowości Menedżerskiej Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, egzaminator w Polskiej Izbie Biegłych Rewidentów. Specjalizuje się w rachunkowości zarządczej i rachunku kosztów. Od ponad 20 lat prowadzi wykłady w ramach różnych kierunków studiów I i II stopnia, studiów podyplomowych, studiów MBA, kursy i warsztaty dla podmiotów gospodarczych.
Prezes Instytutu Studiów Podatkowych. Profesor Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Wykładowca akademicki na Uniwersytecie Warszawskim, w Szkole Głównej Handlowej oraz na innych uczelniach. Doradca podatkowy oraz radca prawny. Członek Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP. Honorowy przewodniczący Krajowej Izby Doradców Podatkowych. W latach 1992–1996 był wiceministrem finansów odpowiedzialnym za przebudowę systemu polskiego prawa podatkowego.
Pracuje w Katedrze Prawa Administracyjnego i Finansowego Przedsiębiorstw w Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, doktor habilitowany nauk ekonomicznych, prokurator. Od ponad 20 lat wykonuje zawód prokuratora, obecnie w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie. Praca habilitacyjna mieściła się w ekonomii instytucjonalnej, a dotyczyła upadłości i restrukturyzacji przedsiębiorców w kryzysie (monografia habilitacyjna pt. Przedsiębiorca w obliczu upadłości.
Szef projektów transformacji biznesu z 16 letnim doświadczeniem w projektowaniu i wdrażaniu zmian w organizacjach, zarządzaniu projektami, zarządzaniu zmianą. Doradca i coach zarządów i menadżerów w zakresie poprawy efektywności, wykorzystania technologii IT, modyfikacji kultury organizacyjnej, wprowadzania zmian. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie i Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.
Dyrektor Instytutu Finansów Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, członek Senatu SGH, wybitny specjalista w dziedzinie finansów. W latach 2005–2012 przez dwie kadencje był dziekanem Kolegium Zarządzania i Finansów. Ukończył studia podyplomowe o profilu finansowo-menedżerskim w Scuola Superiore Enrico Mattei w Mediolanie. Zasadniczym przedmiotem prowadzonych przez niego badań są zagadnienia związane z funkcjonowaniem przedsiębiorstw, ich gospodarką finansową oraz strategią finansową.
Senior partner, doktor ekonomii oraz doradca podatkowy. Minister finansów w Gabinecie Cieni BCC. W latach 1989-2003, jako dyrektor departamentu, a następnie wiceminister finansów, współtworzyła i nadzorowała polski system podatkowy. Ma wieloletnie doświadczenie w doradztwie podatkowym. Doradza krajowym i zagranicznym przedsiębiorstwom, a także instytucjom finansowym.
Radca prawny i ekspert z 20-letnim doświadczeniem zawodowym. Z ponad 15-letnim stażem pracy w Centrali ZUS – Departamencie Ubezpieczeń i Składek. Pracując w C/ZUS brał udział w opiniowaniu aktów prawnych związanych z ubezpieczeniami oraz analizował wydawane przez ZUS interpretacje w zakresie ich zgodności z przepisami, kontrolował jednostki terenowe ZUS.
Adiunkt w Zakładzie Podatków Instytutu Finansów SGH, wykładowca akademicki. Prowadzi zajęcia na różnych rodzajach studiów i kursów (Zaawansowana rachunkowość finansowa, Międzynarodowe standardy sprawozdawczości finansowej, Rachunkowość podatkowa, Sprawozdawczość finansowa, Podstawy rachunkowości, Rachunkowość finansowa).
Członek Komitetu Standardów Rachunkowości w aktualnej kadencji; adiunkt na Wydziale Zarządzania UW; aplikant na biegłego rewidenta; współpracuje z Ecovis System Rewident Sp o.o. w zakresie consultingu z obszaru rachunkowości. Od 2008 r. prowadzi wykłady w ramach kursów dla kandydatów na biegłego rewidenta zarówno dla grup otwartych, jak i organizowanych dla pracowników firm audytorskich z tzw. wielkiej czwórki (około 170 godzin dydaktycznych rocznie), w szczególności zajęcia przygotowujące do egzaminów: Teoria i zasady rachunkowości, Ekonomia i kontrola wewnętrzna, Finanse, Rachunkowość finansowa, Sprawozdania finansowe i ich analiza.
Prowadzi również zajęcia na kursach dla Samodzielnych księgowych oraz Głównych księgowych organizowanych przez CEE, Akademię KSR i Akademii MSR. Autorka licznych publikacji z zakresu rachunkowości.
Profesor w Katedrze Rachunkowości SGH, absolwentka Szkoły Głównej Planowania i Statystyki w Warszawie (obecnie Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie). Wieloletni praktyk gospodarczy, w tym Członek Zarządu Narodowego Banku Polskiego, Zastępca Prezesa Zarządu Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Biegły rewident. Profesor w Katedrze Rachunkowości SGH, absolwentka Szkoły Głównej Planowania i Statystyki w Warszawie (obecnie Szkoły Głównej Handlowej). Wieloletni praktyk gospodarczy, w tym Członek Zarządu Narodowego Banku Polskiego, Zastępca Prezesa Zarządu Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.
Biegły rewident. Przedstawiciel Krajowej Izby Biegłych Rewidentów w Radzie Rozwoju Rynku Finansowego utworzonej przy Ministrze Finansów. Członek Komisji Egzaminacyjnej dla kandydatów na biegłych rewidentów. Specjalizuje się w rachunkowości finansowej, rachunkowości i finansach banków, analizie i badaniu sprawozdań finansowych. Autorka licznych publikacji z zakresu rachunkowości i badania sprawozdań finansowych. Ceniony wykładowca i ekspert z zakresu rachunkowości banków.
Rekrutacja
Rekrutacja trwa. Ze względu na duże zainteresowanie studiami, o przyjęciu decyduje kolejność złożenia dokumentów i dokonania wpłat pierwszej raty czesnego.
Czas trwania studiów: 2 semestry.
Dokumenty wymagane podczas rekrutacji:
umowa o warunkach odpłatności za studia,
Dokument- formularz aplikacyjny (wypełniany podczas rejestracji na studia),
- odpis dyplomu potwierdzającego ukończenie studiów co najmniej pierwszego stopnia,
Uwaga:
Osoby, które ukończyły studia na uczelni zagranicznej powinny dostarczyć zaświadczenie stwierdzające, że posiadany dyplom uprawnia do podjęcia studiów podyplomowych SGH.
Nostryfikacja i uznanie dyplomu
Warunkiem uzyskania świadectwa ukończenia studiów jest:
- obecność i aktywność w zajęciach,
- zdanie trzech egzaminów cząstkowych obejmujących swoim zakresem przedmioty/bloki tematyczne:
- Prawo
- Rachunek kosztów i rachunkowość zarządcza
- Rachunkowość finansowa i sprawozdawczość finansowa
- przygotowanie pod opieką promotorów z grona wykładowców SGH pracy końcowej związanej merytorycznie z profilem studiów oraz jej obrona.
Opłaty
Opłata za całość studiów wynosi 7300 zł.
Możliwość wpłaty w dwóch ratach:
- I rata 4000 zł – płatna przy zapisie,
- II rata 3300 – płatna do 31 stycznia 2025 r.
W ramach opłaty SGH zapewnia niezbędne materiały dydaktyczne i konspekty zajęć. Opłata pokrywa również koszty wydania świadectwa ukończenia studiów.
Indywidualny numer konta bankowego do wpłaty przekazywany jest podczas rejestracji na studia.
Kontakt
Sekretarz studiów
Alicja Ozga
tel.: +48 503 143 798
e-mail: aozga@sgh.waw.pl
Kierownik studiów
dr Agnieszka Tłaczała
e-mail: atlacz@sgh.waw.pl
adres do korespondencji
Instytut Finansów Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
al. Niepodległości 162, 02-554 Warszawa
Siedziba:
ul. Madalińskiego 6/8 (budynek M), pok. 334
02-513 Warszawa
Organizator studiów
Kolegium Zarządzania i Finansów
Instytut Finansów
REKRUTACJA TRWA
- Zajęcia w uczelni
- Spotkania odbywają się raz w miesiącu w piątki 16:00–19:30 oraz w soboty i niedziele 8:30–15:40.
- Opłata za całość studiów: 7300 zł (możliwe raty).
dr Agnieszka Tłaczała
e-mail: atlacz@sgh.waw.pl
Alicja Ozga
tel.: +48 503 143 798
e-mail: aozga@sgh.waw.pl
Programy MBA i studia podyplomowe